Rozhovor – Borek Bernard a otázka WordPressu, VersionPressu a vůbec

Borek Bernard je známý díky svému projektu VersionPress, který má za cíl kompletně změnit procesy vývoje i provozu WordPress webů. Jedná se o opravdu zajímavý projekt a tak jsme Borka trochu vyzpovídali.

V komunitě jsi známý, především díky VersionPressu. Věnuješ se i jiným projektům, nebo tě VersionPress vytěžuje?
VersionPress je mě poslední dva roky plně vytěžuje a hádám, že to tak ještě nějaký čas zůstane. Obecně cítím, že řešíme hrozně zajímavý problém, a pokud se nám vše podaří zrealizovat, výrazně to ovlivní WordPress pro „budoucí generace“. Je to dost fascinující představa, která mě žene kupředu.

Všeobecně je vnímáno, že kvalitních WordPress odborníků je málo. Jaký je tvůj pohled?
My obecně narážíme na to, co si vůbec pod pojmem „WordPress odborník“ představit. Například pro klientskou práci je skvělé, pokud má člověk přehled v pluginech, umí je dobře poskládat dohromady a tak dále, na druhou stranu to nemusí být užitečný skill pro převážně softwarový projekt jako ten náš. Ale hádám, že to je pohled hodně specifický pro VersionPress, obecně bych řekl, že schopných lidí je ve WordPress komunitě dost, jen možná tady v Čechách zatím WordPress čeká na větší rozšíření a zlepšení reputace.

V přednášce se budeš věnovat React JS, myslíš, že dojde v nějakém časovém horizontu přesunu WordPressu na JS?
Myslím, že k tomu dojde na úrovni uživatelských rozhraní. Například administrace VersionPressu je již dnes napsaná v Reactu / TypeScriptu a přináší možnosti interakce, které by se v PHP + jQuery psaly velmi špatně. Totéž si patrně řekli v Automatticu, když začali dělat na Calypsu (Reactová administrace wordpress.com). Obecně dává JavaScript na klientovi velký smysl, ale rozhodně si nemyslím, že se jedná o nějakou nutnost — například jednodušší témata vzhledu patrně udělají lépe, když zůstanou u starého dobrého HTML. Stejně tak bych si tipnul, že jádro WordPressu zůstane u PHP – přechod na něco jako Node.js by byla ohromná změna, která by rozbila skoro každý WordPress plugin, a přínos mi zdaleka nepřipadá adekvátní.

Je něco, co ti na WordPressu vadí? Co bys změnil, nebo vylepšil?
Technicky je celá řada věcí, která se mi na WordPressu nelíbí, ale zvykl jsem si dívat se na problémy platformy jako na příležitosti k jejich nápravě 🙂 Takto koneckonců vznikl VersionPress a jsou i další věci, na které bychom se chtěli časem podívat.

Jaké možnosti má dle tebe, WordPress projekt, vyvíjený v Česku? Narazil jsi na nějaké zajímavé místní projekty?
Ze své zkušenosti bych řekl, že český projekt, který se snaží být světový, to má obecně těžší než například projekt americký. Ve výsledku totiž WordPress plugin není jen o kódu samotném, ale i o propagaci, kontaktech, o psaní blog postů, natáčení videí apod., a v tom všem mají Američané výhodu. Na druhou stranu je celý trh poměrně snadno dosažitelný, ať už přes WordPress plugin repo nebo dalšími cestami, takže ta příležitost tady určitě je.

Můžeš nám představit, o čem bude tvá přednáška, na co se můžeme těšit?
Na přednášce představím, jak v Reactu budovat administrační rozhraní pluginu – kdy to dává smysl, jaké možnosti to přináší, jak vše technicky vypadá apod. Bude následovat i malý workshop, takže tímto všechny zájemce srdečně zvu!

1 komentář u „Rozhovor – Borek Bernard a otázka WordPressu, VersionPressu a vůbec“

Komentáře nejsou povoleny.