Rozhovor – Filip Podstavec a válka linkbuilderů

Filip Podstavec nám ve své přednášce chce předat jasné poselství, že linkbuildling může dělat každý a často ho dělá i ten, co o tom ani neví. Zeptali jsme se ho tedy na podrobnosti.

Víme, že se věnuješ především linkbuildingu. Co taková práce obnáší, co každý den děláš?

Každý den sedím u notebooku 🙂 To je asi tak jediné společné pro všechny pracovní dny, a to je na tom to krásné. Linkbuilding (a nejen ten) není monotónní práce složená z rutiny, ve které bys měl jasně dané mantinely. Jeho zpracování asi nejraději přirovnávám k hlášce z Forest Gumpa: “Linkbuilding is like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get.”

Poslední dobou se mu již ale nevěnuji tak jako dříve (krom pár větších klientů) a veškerou svou energii vkládám do vývoje MarketingMineru – nástroje, který mě úplně pohltil a jehož nová verze, na které jsme posledních 5 měsíců pracovali, spatří světlo světa koncem února.

Všeobecně panuje názor, že je v Čechách nedostatek kvalitních WordPress odborníků. Jaký je tvůj pohled?

Hodně podobný jako na počet schopných linkbuilderů v ČR. V online světě je hodně oborů, na které jsou odborníci “všichni”. Linkbuilding, stejně jako WordPress, je toho součástí, takže nalezneš tuny odborníků. Bohužel jen pár z nich opravdových. Často to zjistíš až poté, co skrze plugin útočíš na Německou banku – věř mi, zažito…

V přednášce se budeš věnovat právě linkbuildingu. Jaká je v této oblasti situace na českém trhu? Stále někdo kupuje „registrace do 1000 vyhledávačů za 100Kč“ a podobně?

Ech…přiznám se, že k tomuto dotazu jsem měl právě sepsanou celou A4 jako odpověď. Bohužel nejsem příznivec “flamewars”, které by to rozpoutalo – mám nakupovat, nemám nakupovat, katalogy ano nebo ne, a stejně všichni linkbuildeři smrdí, … Tak jsem to raději smazal a poznamenal si na sobotu, kdy to otevřu přímo na přednášce 🙂

Každopádně ve zkratce – tisíce registrací do vyhledávačů si už nikdo nekupuje. Tisíce registrací do katalogů někdo ano. A tisíce odkazů taktéž. O jejich dopadu a zpracování by se v mnoha případech dalo polemizovat, ale přesto když bychom nebrali v potaz extrémní případy, si myslím, že jsme na tom v ČR dobře. Často vidím skvělé případovky na téma získávání odkazů/SEO a mnoha jiných aktivit, které reflektují snahu trhu se v tomto oboru rozvíjet. Naším problémem jsou právě výše zmíněné “flamewars”, které rozdělují celé snažení do několika válčících klanů, z nichž má každý částečně pravdu. Ale to také zazní v přednášce, tak to nebudu zbytečně rozvíjet 🙂

Zpět k WP. Je něco, co ti na WordPressu vadí? Co bys změnil, nebo vylepšil?

V tomto ohledu věřím, že vývojáři WP dělají, co je v jejich silách, a práce, kterou za ty roky odvedli, je něco neuvěřitelného. Co bych změnil je struktura databáze, protože aktuální zpracování je takový spíše guláš než databáze.

Co mi trochu vadí jsou lidé, kteří na WordPress nadávají, a přitom si z 99% za svůj problém mohou sami. Já si pod tím vždycky představuji něco jako: “Neupdatuju si WordPress, stahuju zastaralé pluginy bez ověření a jedu na sdíleném hostingu s 1 000 weby a můj WP web se načítá celých 5 vteřin…omg ten WordPress je na prd…”

Můžeš nám představit nějaké zajímavé detaily o tvé přednášce, na co se můžeme těšit?

Na co se můžete těšit? Věřím, že na moje failstory s WordPressem, a že už jich pár bylo 🙂 Ale nebojte, to nebude jádro přednášky. Mám rád přednášky, kde se jde hodně do hloubky a věci se neřeší jen na teoretické bázi. Takže to, co bych rád na WordCampu ukázal, je přednáška o linkbuildingu, která se nebude týkat jen jeho metodik, ale přímo příkladů jeho využití a rad, jak to udělat sám. Netáhnout celé téma směrem “Pořiďte si linkbuildera, linkbuilding je super složitý!”, ale směrem “Svůj byznys znáš nejlíp a propagovat své weby při znalosti pár základních postupů můžes i sám!”

Akorát teď řeším problém s délkou přednášky. Při zkoušce mi přednes trval 3 hodiny, navíc jsem zjistil, že nevím co chci smazat (ideálně nic). Takže ještě musím vymyslet, co z toho poškrtat a jak se vměstnat do 45 minut. Zatím to mám vymyšlené tak, že v přednášce řeknu jádro, ukážu všechny postupy a příklady. Pak se domluvím s lidmi, že bychom udělali nějaké kolečko nebo stůl, kde bychom si postupy ukázali přímo nad jejich projekty a rovnou vyřešili všechny okolnosti. Stejně věřím, že to je to, co lidem dá nejvíce.

Jedna myšlenka na “Rozhovor – Filip Podstavec a válka linkbuilderů”

  1. Hezký rozhovor. Je mi líto, že na WordCampu nebudu 🙁

    Nicméně, souhlas s Filipem – linkbuilding není složitý. Ale vždy to chce aspoň trochu vědět, co dělat, než si nějak ublížit.

    Z vlastní zkušenosti vím, že je třeba trochu „hloupé“ – najmout si linkbuildera a pomoci mu nakoupením 250 odkazů v katalozích.

Komentáře nejsou povoleny.

WordCamp Praha 20. 2. 2016 is over. Check out the next edition!