Rozhovor – Co znamená WordCamp pro WordPress profesionály?

Ptáme se účastníků WordCampu, proč používají WordPress a proč se těší na letošní letošní ročník.

Mnoho firem v zahraničí (ale i u nás se nějaké najdou) má postavený business na doplňcích a službách pro WordPress. Co je motivuje přijet na WordCamp?

Odpovídá Jan Štětina z OnTheGoSystems.

Jak by ses popsal jako uživatel WP?

K WordPressu jsem se dostal už relativně dávno, někdy okolo verze 2.4. Od té doby jsem si kromě tvorby vlastního poměrně jednoduchého webu vyzkoušel i několikaletý provoz multisite a na řadě menších i větších pluginů se naučil s PHP a JS. Dělal jsem občas i menší weby na zakázku, ale tohle celé se dělo při časově náročném studiu spíš jako přívýdělek než hlavní zaměstnání.

Díky tendenci k abstraktnímu myšlení, kterou notně podpořil také matfyz, upřednostňuji zabývat se spíš programováním něčeho univerzálně použitelného než tvorbou nějakého konkrétního webu. Z tohoto hlediska mi maximálně vyhovuje moje práce.

Můžeš nám popsat co děláš?

Pracuji pro OnTheGoSystems, což je mezinárodní firma, kterou většina lidí ze světa WordPressu nejspíš zná hlavně jako tvůrce WPML. Já se ale podílím na vývoji Toolsetu. To je sada pluginů, které dohromady umožňují snadno vytvářet i poměrně složité weby (e-shopy, katalogy, atd) bez znalosti PHP.

Proč sis vybral WordPress?

Jako běžný uživatel jsem k němu v samotných začátcích přišel vcelku náhodou, ale velmi rychle jsem si ho oblíbil pro jeho univerzálnost a rozšiřitelnost. Nezanedbatelným plusem je možnost naučit s ním pracovat i technicky nepříliš zdatné uživatele. Díky své popularitě je WordPress relativně dobře dokumentovaný a vlastně pro vše, co se ho nějak týká, existuje slušná podpora – komunita je živá a velice aktivní. Ostatně, WordCampy jsou toho pěkným důkazem.

Byl jsi na nějakém z předchozích ročníků WordCampu, co ti to dalo?

Velice zajímavé přednášky – nutno zmínit REST, VersionPress nebo např. loňskou přednášku o multisite. Ale kromě toho jsem poznal řadu lidí z WordPressové komunity – z některých se dokonce stali přátelé. Můj první WordCamp – v Praze před dvěma lety – mi takto dal i současné zaměstnání, které mi v nejlepším smyslu slova převrátilo život naruby.

Proč jdeš letos na WordCamp?

Šel jsem už dvakrát a v obou případech se to ukázalo jako dobrý nápad. Tak doufám, že letos z toho udělám tradici. Těším se na přednášky a také chci trochu obnovit kontakt s českou WordPressovou komunitou, případně vypomoct na „happiness baru“, bude-li čas. Jinak nemám žádná konkrétní očekávání, rád se nechám překvapit. 🙂

Které přednášky chceš letos navštívit?

Například tu o REST, ReactJS či o aktuálních trendech v JS. Chci stihnout co nejvíc přednášek pro vývojáře, věřím, že všude se můžu něčemu přiučit.