Rozhovor – WordPress a WordCamp z pohledu programátora

Ptáme se účastníků WordCampu, proč používají WordPress a proč se těší na letošní letošní ročník.

Pro WordPress se rozhodlo i mnoho programátorů, kteří si sami vyvíjeli vlastní systém. Co je k tomu vedlo nám poví vývojář Petr Pabouček:

Jak by ses popsal jako uživatel WP?

O tvorbu www stránek jsem se začal zajímat někdy kolem roku 2002 a po skončení studií, kdy jsem paradoxně moc nevěděl, čemu se vlastně budu v životě věnovat, jsem raději nastoupil na civilní službu ve fakultní nemocnici v Plzni. V této době byl přístup k Internetu ne zcela tak běžnou záležitostí, jako je tomu dnes, nicméně v nemocnici, kde jsem pracoval na oddělení SIS (Správa Informačního Systému) byl přístup k Internetu vynikající. Většinu svého volného času jsem tak trávil studiem tvorby WWW, kde mi byl velkým vzorem Pixy a jeho blog Pixylophone. Postupně jsem si prošel asi podobnou cestou, jako mnoho dalších vývojářů, kdy jsem se po vytvoření několika jednoduchých statických stránek začal seznamovat s tvorbou stránek dynamických a odtud byl již krůček k tomu, začít si sám psát nějaký jednoduchý redakční systém. Po skončení civilní služby jsem odjel na zkušenou do Anglie, kde jsem nakonec zůstal téměř tři roky. Celý pobyt jsem důkladně zdokumentoval na svém blogu. Někdy kolem roku 2006 jsem si v Anglii založil živnost a v podstatě tak začal podnikat na volné noze. Poměrně rychle jsem zjistil, že vyvíjet si vlastní systém asi nebude to pravé ořechové, protože zvládnout udržet krok s redakčními systémy, které v té době byly zdarma dostupné se mi zdálo šílené a přišlo mi rozumnější raději se naučit nějaký dostupný systém pořádně a ten pak používat. Stáhnul jsem si tedy různé CMS, nainstaloval, vyzkoušel a poměrně rychle zvítězil WordPress. Zdá se, že rozhodnutí vybrat si tento systém nebylo uplně špatné 🙂
Jelikož tento CMS používám již téměř 10 let, zařadil bych se do skupiny pokročilých uživatelů, pro kterého je WP v podstatě denním chlebem.

Můžeš nám popsat nějaký svůj projekt?

Vlastní projekt v současné době žádný neprovozuji. Stále stavím menší weby na WP spíše pro známé – z poslední doby napříkad http://www.obecnice.cz/, http://www.timecafe.cz/ nebo http://www.coolagent.cz/, nicméně většinu svého pracovního času věnuji londýnské firmě Snack Media, kde se starám o provoz poměrně velké sítě zpravodajských webů. Mezi největší patří asi http://www.footballfancast.com/, http://www.footballtransfertavern.com/ nebo http://footballleagueworld.co.uk/. Pro představu, o jaké návštevnosti se zde bavíme, tak u prvního zmiňovanho webu máme rekord téměř 300.000 návštěv za den. Celé to běží na poměrně zajímavé architektuře a vše jede, jak jinak, na WP.

Zkoušel jsi několik CMS, proč nakonec WP zvítězil?

WP jsem si jednoznačně vybral pro jeho jednoduchost a uživatelskou přívětivost. Nejen, že jsem se poměrně rychle seznámil s tím, jak postavit na WP web téměř libovolného vzhledu a jak ho rozšířit o vlastní funkcionality, ale i mým klientům nedělalo žádné velké potíže bez složitých školení začít s WP pracovat. Každého, kdo se snaží na WP něco tvořit se snažím vždy nejdříve nasměrovat na tento obrázek https://developer.wordpress.org/files/2014/10/template-hierarchy.png. Jakmile člověk pochopí toto schéma, je schopen na WP vytvořit téměř cokoliv.

Byl jsi na nějakém z předchozích ročníků WordCampu?

Bohužel, toto bude můj první.

Proč jdeš letos na WordCamp?

Rád by jsem poznal lidi, kteří sdílí podobné zájmy.

A jaké přednášky plánuješ navštívit?

Rád by jsem minimálně navštívil přednášku Vládi Smitky o zabezpečení WP a přednášku Davida Odehnala o šablonovacích systémech. Chtěl bych si poslechnout i něco o webové analytice, nicméně dám spíše přednost přednášce o WP_Query. Pak určitě i další přednášky z vývojářské sekce – ReactJS, REST API nebo Calypso.