Sponzoři

Hlavní partneři

Hlavní partner akce

Hlavní partner akce

Zlatí sponzoři

Jetpack

Jetpack is a free WordPress plugin that simplifies managing your sites. This single plugin enables Photon (a global CDN for images), uptime monitoring, brute force protection, traffic-boosting tools, single sign on, multiple-site management, and automatic or bulk plugin updates. Additionally Jetpack includes several features that help you customize the look and feel of your site without installing other tools. More information can be found at jetpack.com.

WooCommerce

WooCommerce is the fastest growing eCommerce software/platform, powering over 30% of all eCommerce stores with over 1 million active installations. It is is built to integrate seamlessly with WordPress, making it the obvious eCommerce choice for existing WordPress users and connects you to the fast-growing WordPress ecosystem which now powers over 25% of all websites on the internet.

With WooCommerce you can start with all the basic tools that any small business would need to start selling online, including product setup, payments, shipping options, and sales reports and as your business grows choose from over 300 premium add-ons available including additional payment processors, shipping methods, inventory systems and marketing tools anyone to sell anything, anywhere from real products and digital downloads to subscriptions, content and even your time.

In July 2015, WooCommerce was acquired by Automattic, the creators of WordPress.com which serves more than 15.8 billion pages a month and also the creators of other popular WordPress services including Akismet, Jetpack, and VaultPress. We look forward to growing WooCommerce to achieve even greater things together with Automattic.

MSD IT Global Innovation Center, s. r. o.

One of the speakers on the conference dedicated to well-known content management system WordPress  – WordCamp 2016 was Jan Horák from MSD, who talked about automatization processes in the company and especially, about new ways of managing content on digital signage systems with application of WordPress platform.  During programme of the conference that took place in premises of the University of Economics, Prague on 20th February participants could see fifteen Czech experts and discuss tree case studies .

(Pokračování textu…)

Stříbrní sponzoři

GoDaddy

GoDaddy’s mission is to radically shift the global economy toward small businesses by empowering people to easily start, confidently grow and successfully run their own ventures. With more than 12 million customers worldwide and 57 million domain names under management, GoDaddy gives small business owners the tools to name their idea, build a beautiful online presence, attract customers and manage their business.

Bluehost

Bluehost has been a WordPress partner since 2005 and powers over 1 million WordPress sites worldwide. Their objective is to help customers, whether novice or pro, create a thriving online presence at an affordable price. With a team of in-house tech experts available 24/7, Bluehost dedicates time and resources to providing the best support and services in the industry. Join millions of other site owners and see what Bluehost can do for you and your online presence.

WPML

WPML přidává do WordPressových webů podporu vícejazyčnosti. Funguje s cacheováním, SEO, e-commerce pluginy, a umožňuje vytvářet zcela vícejazyčné stránky. WPML je používán jak pro jednoduché blogy, tak i pro komerční a korporátní weby.

WPML umožňuje uživatelům překládat vše na webu včetně obsahu, menu, widgetů a dokonce i textových řetězců v šablonách a pluginech. WPML je používán na více než 500 000 komerčních stránkách po celém světě.

Více informací o překladech webů naleznete na WPML.org.

Neustále hledáme nové talenty. Pokud jste chytrý programátor nebo programátorka, budeme rádi, když nás kontaktujete na http://wpml.org/home/were-hiring/.

Český hosting

Spolehlivý poskytovatel hostingu, domén a serverů, s pohodlnou instalací WordPressu na 1 kliknutí a ochotnou zákaznickou podporou.

http://www.cesky-hosting.cz/

VersionPress

VersionPress

VersionPress je český projekt přinášející do WordPressu plnohodnotné verzování v Gitu, a to jak souborů, tak databáze. Tím je možné se vrátit do libovolného předchozího stavu, pokud se na webu cokoliv pokazí („undo button for WordPress“), ale i pokročilejší workflows typu staging nebo spolupráce v týmu.

VersionPress je momentálně v Early Access fázi a do vývoje se budete brzy moci zapojit na GitHubu. Zatím si můžete aktuální verzi stáhnout z http://versionpress.net/ a sledovat vývoj na Twitter účtu @versionpress.

Yoast

At Yoast, we optimize websites. Not just one aspect of websites, but every aspect. We make websites more usable, easier to navigate, faster and more reliable. In other words: we make websites work. For the owner and the visitor. The added bonus is that if you do all that right, a website becomes easier to find too.

https://yoast.com/

Pressidium

Pressidium® nabízí optimalizovanou hostingovou platformu, vybudovanou od začátku na pokročilé podnikové architektuře. Naše robustní a škálovatelná platforma je navržena pro hostování profesionálních webů na WordPressu a optimalizovaná na bezpečnost, rychlost a dostupnost. Odlišujeme se také tím, že náš tým podpory tvoří jen ti nejlepší experti na WordPress, opravdoví vývojáři a specialisté. Koncentrujte se na obsah a vaše zákazníky, starosti s výkonem a bezpečností vašeho hostingu nechte na nás.

Pressidium® offers a managed WordPress hosting platform built on Enterprise Architecture design. Our platform is built specifically to host professional WordPress sites, by using webscale technologies and systems specifically optimized to deliver incredible speed, unparalleled availability and uptime. Pressidium® offers fast, robust, scalable, secure WordPress Hosting and an awesome DevOps support team full of WordPress experts.Our fully managed WordPress hosting service allows you to concentrate on your content without worrying about your website.

Bronzoví sponzoři

Lynt services s.r.o.

Lynt je všestranná agentura, která staví na možnosti poskytovat služby z více oborů – od správy serverů, přes vývoj webových aplikací až po online marketing. Specialisty z Lyntu uvidíte přednášet na mnoha konferencích – od barcampů po Marketing Festival. Ve světě WordPress nejčastěji narazíte na Vladimíra Smitku, který se zabývá především výkonem a bezpečnostní tohoto redakčního systému. Další významnou osobností je Jakub Kašparů, který je uznávaným specialistou na PPC kampaně a jejich automatizaci. Novým projektem Lyntu je automatizace Sklik PPC kampaní pomocí Google Apps Scripts, ve kterém zužitkovali právě zkušenosti z několika oborů.

VIV NETworks

Jsme největší affiliate síť v ČR a SK s největší nabídkou e-shopů jako je Kasa.cz, Zoot, Baťa, Mall, EximTours, Čedok a dalších 200 předních e-shopů, kteří mají zájem o spolupráci s majiteli webů.
Staň se naším partnerem a připoj se ke stovkám tvůrců WordPress webů, kteří s námi vydělávají na affiliate reklamě. Partneři zobrazují na svých webových stránkách reklamní prvky e-shopů a získávají provizi za zprostředkovaný nákup.
Pro více informací nás prosím kontaktujte na daniel.kral@vivnetworks.com.

Tele3

Akreditovaný registrátor .CZ domén a provozovatel služby SEO hosting, která nabízí 55 serverů rozmístěných po celé ČR na unikátních IPv4 adresách od různých ISP.

Tele3 patří k největším WordPress hosterům v ČR (přes 7000 instalací) a na hostingovém trhu se pohybuje již přes 10 let. K běžnému hostingu nabízí například denní zálohování souborů i databáze 14 dní zpět, nebo 4 nezávislé DNS servery na různých lokalitách – vaše weby budou v bezpečí a bez výpadků.

 

Mediální partneři

separatista

webdeal

mladypodnikatel