Tomáš Kocifaj – odpovědi na nezodpovězené dotazy

Během přednášky o prémiových šablonách bylo položeno několik zajímavých dotazů na jejichž zodpovězení nezbyl čas.

Dotazy však byly zaznamenány a odpovědi na ně naleznete níže:

Bez prémiových šablon by nebyl WP tam kde je – proto zažil takový boom. Pěkná webová vizitka pro 80% firem co jsou na trhu za par stovek…

To je dobrá otázka a určitě správná úvaha. Souhlasím se vším co jste řekl(a). Nicméně v dnešní době už dávno nevnímám „web“ jako „web“. Jsou weby, které jsou investicí ať malou nebo velkou zbytečné, protože jejich cíl, myšlenka, konverze, atd. neodpovídá potřebám návštěvníka a není v souladu s tím, co od webu očekává také majitel. Pokud tedy chceme z webových stránek vytěžit maximum investice zpět a následně ještě vydělat, není to jenom o tom stáhnou hezkou líbivou šablonu a tu naplnit obsahem. Webové stránky jsou také jenom kouskem koláče celého marketingu. Ten také stojí peníze. Pokud za tyto peníze přivádíte návštěvníky na Váš web a „nekupují službu“, najednou Vaše šablona za 900 Kč stojí mnohem víc s porovnáním ztráty zisku. Jen to nikdo neměří a firmy často nevyhodnocují výsledky.

Jak jsem ale také říkal na své přednášce, jsou případy, kdy bych ji já sám použil a v porovnání cena / výkon jsou slušnou investicí. Pokud ale chcete jako firma řešit opravdu prodej, konverzní poměr poptávek / objednávek tak to dle mého názoru s šablonu nejde úplně dobře.

Boom byl určitě díky šablonám a možnostem modifikace. Také se ale velmi často setkáváme s lidmi, kteří dnes WordPress odsuzují a nemají ho rádi (nechtějí o něm ani slyšet), protože je špatný. A proč je špatný? „Web se nám načítal pomalu, nakonec nám ho někdo napadl a když jsme v něm chtěli něco změnit, nebyl nikdo, kdo by se v tom vyznal a o aktualizacích ani nemluvíme.“ To klient nemluví o WordPressu, ale o té prémiové šabloně. Takže vnímám šablony i trochu jako neštěstí pro WordPress, protože v době „boomu“ neudělaly dobrou vizitku.

Co si myslíte, kde je větší šance k dokonalé šabloně? U té na míru pro jednoho klienta, nebo u šablony kterou si koupilo 1000 lidí?

Rozhodně u jednoho klienta. Jedním konceptem šablony nemůžete nabízet služby účetní, opravu pneumatiky v autoservisu, prodej erotických pomůcek a následně ještě prezentovat restauraci. Každý projekt bude mít svou specifickou cílovou skupinu uživatelů a tedy potenciálních klientů. Tam je potřeba myslet na to, proč ty lidé chodí na stránky, co tam primárně hledají a proč tam přišli. Pokud tedy mluvíme o dokonalosti, bude Vás čekat uživatelský výzkum, návrh a prototypování, uživatelské testování, úprava návrhu, atd.

Určitě to můžete postavit na prémium šabloně, ale co je tedy podle Vás mírou dokonalosti? To že Vám web prodává služby, produkty je dobrým prodejním kanálem Vašeho marketingu nebo…

Jak u svých šablon reagujete na aktualizace WordPressu (jádra), aktualizujete každého klienta zvlášť, nebo nějak hromadně?

Jednoznačně hromadně… Nevidím důvod dělat to po jednom klientovi.
Na rychlost nemá vliv jen šablona, ale i použité pluginy.

Souhlasím, pokud jsou ale pluginy funkčním dílem šablony, tak je to dle mého názoru úplně stejné.

Doporučte prosím kde nakupovat, případně čím se řídit při výběru šablony a na jaké ukazatele a atributy si dát pozor.

Přesně toto jsem chtěl udělat na své přednášce. Prošel jsem spoustu míst, kde šablony prodávají. Nevím, zda je to schválně, ale nejhorší je, že přesně tyhle věci se nikde nedozvíte. Hledal jsem například, jaké pluginy šablona používá – nebo alespoň číslo. Ale nikdo to nepíše. Nemůžete si například ani spustit demo WP administrace, která Vás po koupi čeká. Proto to na mě působí jako ten bazar s navoněnou „károu“.

Nejsem zastánce šablon, takže jsem k tomu přistupoval stejně jako běžný uživatel bez zkušeností. A dle mého názoru není možné na první pohled poznat, v jakém je šablona stavu. Některé recenze a hodnocení šablon mi přišly také hodně „umělé“ než vypovídající, takže ani na to bych moc nespoléhal.

Opravdu jsem po hodinách hledání nevěděl, co bych na to mohl říct a doporučit…

Ukazujete extrémy, jsou šablony, které jsou odladěné a načítají 1,5 MB za 2 sec.

Nemohu si pomoci, ale 1,5MB a 2 sec loading time není podle mě odladěná šablona.

V případě zájmu o další mé názory na toto téma neváhejte využít komentáře 😉

Tomáš Kocifaj

2 komentáře u „Tomáš Kocifaj – odpovědi na nezodpovězené dotazy“

  1. Zareaguji na poslední větu – co je podle Vás odladěná šablona? Snažíte se dostat na nějaká konkrétní čísla?

  2. Ahoj Lukáši,

    obecně se držíme do těch 600 – 700 kb velikosti stránek a načtení by mělo být do 1s (alespoň).

    Záleží vždy ale na projektu. Například u fotografa bych klidně z čísel trochu povolil, protože je důležité prezentovat pěkné fotografie. Ale zase u magazínu / novin nebo zpravodaje bych byl mnohem přísnější.

Komentáře nejsou povoleny.